“Türk Basın Tarihi En Dramatik Günlerini YaşıyorAnadolu Ajansı Genel Müdürü Kemal Öztürk, Türk basın tarihinin en dramatik günlerini yaşadığını savundu. Öztürk, dijital medyanın yükselişi karşısında halen önlem almayan gazetelerin olduğunu söyledi.

dijital-media-revolution

Kemal Öztürk, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinde “AA ve yeni nesil gazetecilik” konulu bir konferans verdi. İletişim Platformu Derneği’nin düzenlediği etkinlik, Marmara Üniversitesi Nişantaşı Kampüsünde gerçekleştirildi.

“Twitter 140 Karakterli Bir Gazete”

Dijital medya ve twitterın önemini vurgulayan Öztürk, yeni nesil gazeteciliği en çok etkileyen şeyin twitter olduğunu söyledi. Öztürk, “Twitter mesleğimizin en önemli etkenlerinden biri haline geldi. Twitter aslında küçük 140 karakterli bir gazete çıkarmaktır.” dedi.

kemal-öztürk-anadolu-ajansı-müdürü

“Dijital Medya Devrimi”

Türk basın tarihinin en dramatik günlerini yaşadığını savunan Kemal Öztürk, bunun nedenini “dijital medya devrimi” olarak gösterdi. Dijital medyanın yükselişi karşısında halen önlem almayan gazetelerin olduğunu kaydeden Öztürk, şöyle dedi: “Amerika’da 35 milyon tekil ziyaretçisi olan internet haber gazeteleri var. Gazetelerin reklam gelirlerinde büyük bir gelir kaybı yaşanıyor.

 “ABD’de 54, İngiltere’de 38 Gazete Zarardan Kapandı”

 Batıda internete verilen reklam oranları gazeteleri geçti. Dijital medya koskoca kâğıda basılmış gazetelerden daha fazla kâr ediyor. Gazeteler her yıl tiraj kaybediyor. ABD’de 54, İngiltere’de 38 gazete zarardan kapandı. ABD tüm gazetelerin yıllık karı 34 milyar dolarken sadece google’ın yıllık karı 38 milyar dolara ulaşmış durumda.”

Yorum yok

Yorum Yaz: