Dernek Nedir? Nasıl Kurulur?

Sorumluluk bilinci olan ve faydalı olmak isteyen herkes için yasal ve en uygun yoldur bir derneğe üye olmak. Eksiklikleri ya da yanlışlıkları düzeltmek için çaba harcamak ve çabalarının işe yaradığını görmek de en büyük mutluluk olur bu kişiler için. Yalnız bu mutluluğa erişmek her zaman o kadar kolay değildir elbet. En önemli unsur güvendir bu yolda. Birlikte yola çıktığın ve aynı amaç için birlikte emek harcadığın kişilere güvenmek istersin. Samimi olmak, maddi bir beklentide olmamak ve koltuk sevdası gibi hırsları taşımamak esas olsa da bu şartları taşıyan kişileri bulmak kolay olmayacaktır. Hal böyleyken bazen bir derneğe üye olmak değil yeni bir dernek kurmak gerekebilir.

Yukarıdaki şartları taşıyan kişilerle, birlikte olunduğunda ve her şey kanunlara uygun yapıldığında avantajları ne kadar çoksa aksi durumlarda dezavantajları ve riskleri de azımsanmayacak kadar vardır.

Dernek kurulumunu hiçbir bilgisi ve tecrübesi olmadan gerçekleştiren biri olarak kendi yaşadıklarımdan örnekler vermek isterim. Gelin avantajları arttırmak, dezavantajları ve riskleri de en aza indirmek için yapılması ve yapılmaması gerekenlere biraz göz atalım.[checklist]

 • Dernek kurmak için en az 7 kişi gereklidir. Kalan 6 kişiyi seçerken aşağıdaki 2 hatayı yapmamak ileride duyulacak pişmanlıkları engeller.

[/checklist]

1) “Yaparız”, “Hallederiz”, “Sen bana bırak “ gibi sözleri çok sık kullanan kişileri sadece bu sözlerine inanarak listenize almayın.

2) Akraba, yakın arkadaş gibi normal hayatta çok sık zaman geçirdiğiniz ve birbirinize nazınızın geçtiği kişileri sadece gönlü olsun diye listenize almayın.

Bu yanlışları yapmamak için yapmanız gereken en önemli şey “Hayır” diyebilmektir.

[checklist]

 • Dernek kurmanın az da olsa bazı masrafları vardır. Bu masraflar içerisinde yer alan kırtasiye ve matbaa masrafları bir şekilde karşılansa da dernek ofisinin tutulması ve ofis için gerekli mobilyaların temini her zaman düşünüldüğü kadar kolay olmaz. Ofisinizi ve mobilyalarınızı temin etmeden harekete geçmeyin.

[/checklist]

[checklist]

 • Kurulum için başvurmadan önce tüzük hazırlamanız mecburidir. Farklı derneklerin tüzüklerini internetten temin etmek ve Dernekler Müdürlüğü’nün örnek tüzüğünü incelemek çok faydalı olacaktır. Lakin bunların hepsini kendi derneğinize uyarlamak, tüzüğü gereksiz fazlalıklardan arındırmak ve maddelerin kendi içerisinde çelişmesini önlemek yapacağınız aktivitelerde tahmin edemeyeceğiniz kadar önemli rol oynayacaktır.

[/checklist]

Bu üç maddeyi göz ardı etmezseniz kurulum için yaşanabilecek sorunları en az düzeye indirgemiş olursunuz. Ama işin asıl önemli kısmı derneğinizi kurduktan sonra başlayacaktır. Hesap işleri, belediye ve vergi dairesi ile olan işlerinizin takibi kulağa küçük gelen ama bedeli ağır olabilecek işlemlerdir.

Kurulumdan önce işin heyecanına kapılıp destek sözü verenler kurulum tamamlanınca ciddiyetten korkup birden ortadan kaybolacaklardır. Bu yüzden tekrar etmekte fayda gördüğüm en önemli unsur kişileri iyi seçmeniz gerektiğidir. Sizin kadar zaman ayırmayacak, sürekli verilen görevlerden kaçacak ve zor durumda elini sizinle beraber taşın altına koymayacak kişilerden kesinlikle ve kesinlikle uzak durmanız ya da en kısa zamanda yollarınızı ayırmanız sizin ve derneğin faydası için mecburidir.

Bir dernek temsilcisi olarak bazı kapılar size normalden daha kolay açılacaktır. Ama unutmayın ki kapısını çaldığınız kişilere kendinizi en iyi şekilde ifade etmeniz gerekir. Birçok kişi ve kuruluş yeni kurulan bir derneği desteklemekten kaçınır. Kadronuzla ve samimiyetinizle insanlara güven vermeniz çok önemlidir. Çünkü insanlar projelerinizin güzel olmasından daha çok gerçekleşebilir olmasına bakacaklardır.

Unutmayın ki yeni ve farklı projeler üretmek, toplumda eksik olanı tamamlamak ya da yanlış olanı düzeltmek bazı kesimleri rahatsız edebilir. Bazı kesimler ise projelerinizi önemli buldukları için değil onun üzerinden kendi reklamlarını yapacakları için desteklerler. Destekler konusunda verilen söz eyleme geçmeden ya da imzalar atılmadan hiçbir şeyin gerçekleşmediğini unutmayın. Emin olun ki bu sözlerin tutulmayanları tutulanlarından fazla olacaktır.

Temsil ettiğiniz dernek size ait değildir. Derneği sahiplenirken bunu asla unutmayın. Her ne kadar kurucusu siz de olsanız demokratik bir yapılanma olan derneklerde çoğunluğun isteğiyle saf dışı kalabilirsiniz. Derneği sahiplenerek çalışın fakat konumunuzun değişmesinin çok zor olmadığını da unutmayın.

Derneği temsil ettiğiniz zamanlarda çevredeki kişiler ile iyi ilişkiler kurmayı görev edinin. Unutmayın ki bir sonraki projenizde kime ihtiyacınız olacağını asla bilemezsiniz. Çaldığınız her kapıdan eliniz dolu dönmek için bu görevi en iyi şekilde yapmanız gerekecektir.

Derneklerle ilgili yazılacaklar bu kadarla sınırlı değil elbet. Lakin özetlemek gerekirse hayal kırıklığına uğramamak için yukarıdaki detayları atlamamak gerekir. Başlıkta da belirttiğim gibi dernek kurmak zor değil, zor olan o derneği başarılı ve güvenilir hale getirmektir. Bunu yapabilirseniz ne mutlu size.

Yağız Yetkin Azizler

Üniversiteliler Arası Sosyal Yardımlaşma Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı

25 YORUMLAR

 1. vermiş oldunuz bu bilgilerden dolayı teşekkür ederim ben yeni bir dernek kurmak için yola cıktım sizin yazmış oldunuz bu örnek metin benim gideceğim yolda bir örnek teşkil edecek saygılarımla

 2. […] Bundan yaklaşık bir yıl önce kariyeratolyesi.com sitesi için “Dernek Kurmak” temalı bir yazı yazarak konu ile ilgili fikir ve tecrübelerimi paylaşmam istenmişti. Derneğimizin kuruluşunun birinci yılında kaleme aldığım o yazıda 1 yıl içinde çektiğimiz sıkıntıları paylaşmış, yola yeni çıkacaklara karşılaşabilecekleri zorlukları ve bu zorlukları en az seviyeye indirmek için yapılması ve yapılmaması gerekenleri elimden geldiği kadar aktarmaya çalışmıştım. Merak edenler “Dernek Kurmak Çok Kolay(!)” başlıklı yazımı buradan okuyabilirler. […]

  • Sayın Yağız Yetkin Azizler,

   Paylaşımınız için çok teşekkür ediyoruz, paylaşmış olduğunuz yazıyı sitemizde de kullanmak isteriz. Eğer uygun görürseniz kaynak belirterek ve blogunuzun linkini bırakarak yazınızı yayınlamak isteriz.

   İlginize teşekkürler iyi çalışmalar…

 3. Merhaba, verdiğiniz bilgiler dernek kurmak isteyen biri yada birileri için oldukça yararlı bilgiler. Ben iki arkadaşımla beraber bir dernek kurmak istiyorum ve ilk 7 üye olarak düşündüğümüz ve bize gerekli olan 4 kişiyi bulmakta zorlanacağız:) .Tüzükte çakışmaması gereken ve bundan sonraki faaliyetlerimiz için gerekli maddeleri net olarak belirleyemiyoruz yardım ederseniz çok seviniriz. Mail adresim burkayerturk@gmail.com

 4. […] Derneğimizin kuruluşunun birinci yılında kaleme aldığım o yazıda 1 yıl içinde çektiğimiz sıkıntıları paylaşmış, yola yeni çıkacaklara karşılaşabilecekleri zorlukları ve bu zorlukları en az seviyeye indirmek için yapılması ve yapılmaması gerekenleri elimden geldiği kadar aktarmaya çalışmıştım. Merak edenler “Dernek Kurmak Çok Kolay(!)” başlıklı yazımı buradan okuyabilirler. […]

 5. Sayın Yağız Yetkin Azizler,
  dernek üzerinden spor klubu kurmak istiyorum gerçektende yardıma çook ihtiyacım var sponsorum var 3 şirket ve sözleşme dahir her imkanı saağlayacaklar eski bir sporcuyum klup adı altındaa spor müsabakalarına katılmak isteyen bir dernek olmasını istiyorum tüzük hazırlandı kişi yer soruum var ama inançlıyım ama güvencem yok kafam karışık ama yardıma ihtiyacım var

 6. Bilgileriniz icin teşekkürler.Dernek kurabilmek icin gelirimizin olmasi veya bunu belgelemek şart midir ? Ve dernek adina dergi yayimlamasi yapabilir miyiz ?

  • Dernek kurabilmek için bir geliriniz olması şart değil ama derneğinizin devam edebilmesi ve yıllık faaliyetlerin ve gelir-giderlerin belgelenebilmesi bu şart. İyi çalışmalar…

 7. Guvenebilecegim az insan var.Kendim bu masrafları karsılayamam ayrıca bu işler için yaşım 22 çokmu gencim insanlar bana guvenmezler diye düsünüyorum .dürüstüm yalnız insanların bana guvenmeyegını ayrıca bana yardım edermisiniz yaa =(

 8. Merhabalar ekolojik yerel üretici ile tüketiciyi aracısız alışveriş imkanı yaratabilmek dernek kurmak istiyoruz hiç bilgim yok yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim

 9. yazınız öncelikle çok bilgilendirici olmuş..bende bir bakanlığın adı altında dernek kurmak ve ilçemize katkıda bulunmak istiyorum..bu konuda yardımcı olursanız sevinirim…

 10. […] Bundan yaklaşık bir yıl önce kariyeratolyesi.com sitesi için “Dernek Kurmak” temalı bir yazı yazarak konu ile ilgili fikir ve tecrübelerimi paylaşmam istenmişti. Derneğimizin kuruluşunun birinci yılında kaleme aldığım o yazıda 1 yıl içinde çektiğimiz sıkıntıları paylaşmış, yola yeni çıkacaklara karşılaşabilecekleri zorlukları ve bu zorlukları en az seviyeye indirmek için yapılması ve yapılmaması gerekenleri elimden geldiği kadar aktarmaya çalışmıştım. Merak edenler “Dernek Kurmak Çok Kolay(!)” başlıklı yazımı buradan okuyabilirler. […]

 11. Dernek kuruyoruz ama donanım bilgi yok.Dernek kamudaki çalışanlarla bir memur sınıfı için.Tsk ,emniyet,meb,diyanet,yargitay,unv,sgk,vs burcik konu görevlisine yönelik .Tsk ve emniyet yada diğer kurumda çalışan memurlar kurabilirmi?yasakmi?kurucular yada üyeler Çalıştıkları yerlerden izin almak zorunda mı üye ve kurucu olmak için özellikle tsk ,emniyet teki 657 memurlar…Detaylı bilgi verirseniz sevinirim…

 12. selamün aleyküm dernek kurmak istiyoruz ama bizim faaliyet üzerinde başka bir dernek var ama mevcutda olan dernek çalışmaları çok kötü ve kazanç elde etmek için çalışmakta buyüzden bende bir dernek kurmak istiyorum bu durumda dernek kurmam mümkünmüdür.
  saygılar.

  • Merhaba, aynı sektör üzerinde isim farklı olduğu sürece istediğiniz kadar dernek kurabilir, sektörünüze yönelik çalışmalarda bulunabilirsiniz. Bulunduğunuz ildeki İl Dernekler Müdürlüğü size gerekli şartları söyler. Oraya başvuru yapmanız yeterli. Sivil Toplum çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Yorum Yaz: