Günümüz de çoğu insan okuduğu bölümden, yaptığı işten çok memnun olmadığını dile getirip duruyor. Bu kişiler arasında da bende varım diyorsunuzdur belki şuan. Evet, bende varım.

Matematik mezunuyum 4 yıl matematik okuduktan sonra sınıfımda birkaç kişi hariç okuduğu bölümden memnun olmadan mezun oldu. Ne yazık ki bende onların arasındayım.

iyi-ogretmen-iyi-kitap

Durdum ve düşündüm neden Matematik okumak istemiştim? Bu sorunun cevabını bulabilmek için ortaokul yıllarıma gittim. Bir gün eski kitaplarımı karıştırırken “Matematiğin Aydınlık Dünyası” adlı kitabım elime geçti.

Sınıfta öğretmenimin dönem ödevim için alıp okutmasıyla başladı her şey. Matematiği sevmeme matematiğin dünyasına az çok girmemi sağlamıştı. Tekrar aldım elime bu kitabı şimdi matematik lisans eğitimini tamamlamış bir kişi olarak okudum.

Evet, şimdi sorsanız bana yine matematik okur muydun diye? Lisans eğitimi göz ardı edip evet derdim. Kitabı öyle bir yazmışlar ki “Matematiği günlük hayatta nerelerde kullanıyoruz hocam” sorusuna bir cevap niteliğinde. Bir bardağın içindeki sıcak suyun neden soğuduğunu açıklar cinstendi ve asıl matematikti.

Peki, bize okulda gösterilen neydi? Neydi bana bu kitapta yazılanları unutturan. Söylemeye çok dilim varmasa da kötü öğretmen.

Ali Fuat Başgil “Gençlerle Başbaşa” kitabında başarının düşmanlarını söyle sıralamış tembellik, kötü arkadaş, kötü örnekler ve eklemiş bunları engelleyebileceğimizi bunlara karşı koyabileceğimizi ama iki şey daha var demiş başarıya engel olan ve bunların sizin elinizde olmadığını belirtmiş bunlar kötü kitap ve kötü öğretmen.

Evet, bende kötü öğretmene denk gelmiştim. Aslında her biri kendi dallarında gayet başarılı birer öğretmendi ama tek bir yanlışları vardı o da matematiğin dünyasını bize sadece sayılarla sunmalarıydı.

Matematiğin günlük hayatta ki yerine değinmemişlerdi, derse başlamadan önce yaptığımız matematiğin nereler de ne gibi işlere yaradığını bize anlatsalardı belki her birimiz sayılarla oynarken zevk alacaktık.

Siz siz olun eğer birine bir şey öğretecekseniz ilk başta öğreteceğiniz şeyin amacını gösterin ki öğretecekleriniz bir değeri olsun, karşınızda ki öğrenmek için meraklı gözlerle siz dinlesin ve sizde böylece iyi öğretmen olun.

 

Esma Kurum – Düşün Taşın Derneği Gönüllüsü

 

Yorum yok

Yorum Yaz: