LinkedIn Ulaşmak İstediğiniz Kişilere Sizi Nasıl Ulaştırır?

Linkedin’in nasıl bir site olduğunu, nasıl çalıştığı, kullanıcılarına hangi imkanları sunduğunua bir önceki yazımızda kaleme almıştık. Linkedin’a özel uygulamaları sizlerle paylaşarak  hem metinsel olarak hemde görsel olarak bu yazımızda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Bu yazıda, LinkedIn’in belirli bir firmada ulaşmak istediğiniz insanlara erişim konusuna değinek LinkedIn’i nasıl etkili bir şekilde kullanacağınızla ilgili yeni ipuçları vermeye çalışacağım. Bir istihbarat aracı olarak LinkedIn size çok değerli bilgiler sağlar ve LinkedIn ile kariyerinize katkı yapacak pek çok adım atabilirsiniz.

  • Başvuracağınız firmada kimler çalışıyor?
  • Bu kişilere kendi tanıdıklarım üzerinden nasıl erişebilirim?
  • Benim hangi tanıdıklarım, ulaşmak istediğim kişileri tanıyor?

Bir örnek üzerinden bu bilgileri nasıl toplayacağınızı göstereyim. Örneğin, Ülker firmasına başvuracaksınız. Bu firmada çalışan tanıdıklarınızı bulmak istiyorsunuz. LinkedIn’in ana sayfasındaki arama kutusuna girin. Burada “Companies” (Firmalar) alanını seçin. Firmanın ismini yazın.


LinkedIn size aradığınız isimdeki firmaları listeler. Bu firmalarda, sizin doğrudan ve dolaylı yoldan tanıdığınız kişilerin bilgilerini size sunar:Örnekte, “150 people in your network” diyor. Bunun anlamı, bu firmada çalışan, benim doğrudan tanıdıklarımla, tanıdıklarımın tanıdıklarının toplam sayısı 150. Bu çıkan kişi listesinde, bazı isimlerin yanında “1st” yazıyor. Bunun anlamı, bu kişi sizin doğrudan tanıdığınız. Bazı kişilerin yanında “2nd” yazıyor. Bunun anlamı, bu kişi sizin bir tanıdığınızın tanıdığı.

LinkedIn insanların birbirleriyle olan tanışıklık ilişkilerini seviyelendirerek gösterir. Örneğin, Ahmet Mehmet’i tanıyor, Mehmet Ali’yi tanıyor, Ali Ayşegül’ü tanıyor olsun. Bu durumda, Ahmet Mehmet’e doğrudan tek seferde erişebilir. Ahmet’in Ali’ye erişmesi için iki bağlantı gerekir. Ahmet’in Ayşegül’e erişmesi için üç bağlantı vardır.

Yukarıdaki örnekte tüm 150 kişinin listesini görmek için “View all 150 people” linkini tıklıyorum. LinkedIn tüm 150 kişinin listesini çıkartır:


LinkedIn tüm bu kişilerin isimlerini, firmanın hangi departmanında ve hangi pozisyonda çalıştığını sunar. Her kişinin altındaki “shared connection” linkini tıkladığınızda bu kişiyle hangi ortak bağlantılarımızın olduğunu gösterir. Böylece, bu kişiye hangi tanıdığımızın üzerinden erişebileceğimizi bulmuş oluruz.

Burada ulaşmak istediğimiz kişiye erişmek için, LinkedIn iki araç sunuyor:

–          Send Inmail

–          Get introduced

“Inmail”, bu kişiye LinkedIn üzerinden doğrudan bir e mail mesajı göndermeyi sağlar. “Get introduced” ise, bu kişiye kendi tanıdıklarımız üzerinden dolaylı bir mesaj göndermeyi sağlar.

Bundan sonraki yazıda, LinkedIn’i nasıl etkili bir şekilde kullanacağınızla ilgili yeni ipuçları vermeye çalışacağım. Bu yazıda, LinkedIn’in belirli bir firmada ulaşmak istediğiniz insanlara erişim konusuna değindik.

Mert Nuhoğlu

Yazılım Geliştirme Uzmanı

Yorum yok

Yorum Yaz: