Hiç fark ettiniz mi bilmiyorum ama ülkemizdeki metro duraklarında okunmuş gazete ve kitap noktaları bulunuyor. Fark etmeme nedeniniz belki de boş olduğundandır. Bu boşluktan doluluğa geçme sürecimiz ne kadar sürer ne zaman başarırız bilemiyorum ama umarım uzun sürmez.

hikaye-otomati

Fransa’nın Grenoble şehrinde farklı noktalarda hikâye dağıtan makineler yerleştirilmiş. Az önce bahsettiğim olumsuzluğa rağmen bizde de böyle şeyler görmek hayaliyle bu kısa hikâye otomatlarından bahsetmek istiyorum.

Kısa hikâye otomatlarını içecek ya da yiyecek bir şeyler almak için kullandığımız makineler gibi düşünebilirsiniz. Tek farkı para vererek midemizi doyurmak yerine para vermeden aklımızı doyuruyor.

Bu otomatlarda 1,3 ve 5’er dakikalık hikâyeler bulunuyor. Makineyi tasarlayan ekibin fikrinin altında yatan sebeplerden biri de akıllı telefonlara bağlandığımız bu dönemde okuma alışkanlığını tekrardan kazandırmak.

Çektiğimiz bir fotoğrafı, yazdığımız bir yazıyı acaba kaç kişi beğendi diye takip ettiğimiz bu günlerden okumayı takip ettiğimiz günleri görmek dileğiyle.

Yazan: Sena Çaprazlı – Üsküdar Üniversitesi – Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi – Kuluçka Takımı Üyesi

 

Yorum yok

Yorum Yaz: