Okulunuz bitti, ya da artık söylenenleri dikkate aldınız ve okulla birlikte ilerdeki kariyerinize faydalı olacak bir işe başladınız. Belki de yapılması gereken en zor adımları atlattınız. Şimdiye kadar belki de hayal ettiğiniz kariyerinizin başındasınız. Yeni bir işe başlarken geçmişteki tecrübelerimle birlikte sizinle paylaşmak istediğim birkaç husus var.

İşe alımlarda genelde karşı taraf sizi tanımadığı için size bir deneme süresi verilir. Bu deneme süresi boyunca yaptığınız her çalışma üstleriniz tarafından dikkatle takip edilecektir. Bu yüzden ilk aydan iyi bir izlenim bırakmanız gerekmektedir.

Her şeyden önce samimiyet

Yeni başladığınız iş yerinde iyi bir intiba bırak için kendi kişisel özelliklerinizden farklı davranmaya çalışmayın. Test süresi üzerinizde bir baskıya sebep olabilir ancak samimiyetinizle bunların üstesinden gelebilirsiniz. Doğal olun ama çok abartmadan dengeleri kurmasını öğrenin.

İlk izlenim önemlidir

İnsanlar yeni başladığınız yerde sizi ilk kıyafetlerinizle tanıyacaklardır. Bu yüzden iş yerinizin konseptine uygun, çok abartıya kaçmayacağını düşündüğünüz kıyafetler tercih edin. Kullandığınız parfüme kadar özen göstermenizde fayda var. Yüzünüzden tebessümü eksik etmeyin. Yeni tanıştığınız insanlarla tokalaşırken ellerini tam kavrayın. Vücut dili konusuna da ayrıca bakın derim.

Hemen kendinize arkadaş bulun

İşe ilk başladığınızda belki de şirket içinde herkesle tanışacaksınız. İnsanlar kendilerini tanıtırken yaptıkları işe ve en önemlisi de isimlerine odaklanın. Tanıştığınız insanların isimlerini unutmamaya çalışın. Frekanslarınızın aynı olduğunu düşündüğünüz bir arkadaş edinin. Yer yer ondan yardım alabilirsiniz. Yeni geldiğiniz ortama uyum sağlamanız açısından bu çok önemlidir. Genelde test sürelerinin başarısız geçmesinin sebebi uyum sıkıntısı yaşamakla oluyor.

Ayak uydurun

Zaten işe başlamadan önce şirket hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için elimizden geleni yapmıştık. (?) Şimdi de işin mutfak tarafını tanıyın. Ekip arkadaşlarınızı iyi tanımaya çalışın. Bunu yaparken de dedikodu ve şikayet içeren sohbetlerden uzak durun. Bunlar sizde önyargı oluşmasına sebep olacaktır. Bu tarz sohbetlerden kaçınamıyorsanız bile dinlemekten öteye gitmeyin. Her şirketin, her ofisin ayrı bir kültürü olduğunu unutmayın. Bu kültüre (olumlu yanlarına) ayak uydurun.

Sahiplenin

Daha işe girer girmez sizden maksimum verim almayı beklemeyeceklerdir. Ama sizin isteğiniz, gayretiniz, en önemlisi de işinizi iyi yapma edişinizin olması da üstlerinizi mutlu edecektir. Bunu yapabilmeniz için de yaptığınız işi sahiplenmeniz gerekiyor. Bunu yaparken de ilk bahsettiğim maddeye tekrar dönecek olursak, samimi olun.

Zamanı iyi değerlendirin

Zamanı iyi değerlendirmek çok çalışmak anlamına gelmez. Bazen aralıksız olarak saatlerinizi harcadığınız işlerin sonunda günü hala yarılamadıysanız ve enerjiniz kalmadıysa bu ciddi anlamda bir sorun teşkil edebilir. İşe başlarken sakın geç kalmayın. Enerjinizi saatlere bölün ve ilk başladığınız enerjinizle gün sonundaki enerjiniz aynı olmasa da dengeli olmasını sağlayın. Gerekirse mesai saatleri dışında da çalışın ama iş yerinde de kendinize zaman ayırın. Verimliliği attırabilecek faaliyetlerde de bulunabilirsiniz.

Performansınızı değerlendirin

Performans değerlendirmesi tabiî ki de objektif olmalı. Bunun için daha önceden de belirtmiş olduğum o arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz. Samimi olduğunuz arkadaşlarınızın izlenimlerini öğrenin. Üstleriniz sizi uyarmadan önce varsa bir sorun bunu çözmeye yönelik faaliyetlerde bulunun ve performansınız yetersizse çalışma temponuzu gözden geçirin.

Yazın, kaydedin, listeleyin

Performans değerlendirmesini yaparken bir yandan da iş yerinde neler yaptığınızı yazın. Hatta yapacaklarınızın da listesini sürekli yazın. Yazılı bir kültürünüz olsun. Yazdıklarınızı gün, hafta sonunda açıp değerlendirin. İşe başlarkenki beklentileri karşılıyor musunuz? Sizin konumunuza uygun olmayan kaç tane iş var? İşe alma nedenlerine çakışan neler var? Bu yazdıklarınıza de ciddi anlamda önem verin. İlerde oluşacak sıkıntıları çözmenize de yardımcı olabilir. Kendi gelişiminize önem verdiğiniz ve uyumlu olduğunuz işlerle uğraşın.

Üretin, yenilikçi olun

Açıklaması en zor başlıklardan bir tanesi bu. Çünkü bazı insanlar yenilik ve değişimlerden nedense uzak durmayı tercih eder. Kendilerine ekstra iş çıkarıldıklarını düşünür. Bunlar arasında yöneticileriniz de olabilir. Ama siz yine de proje üretin, yenlikçi fikirler sunun. Bunları takım arkadaşlarınızla birlikte yapın. Ama okulda ya da önceki iş yerinizden bütün öğrendiklerinizi de hemen uygulayacağım, projelendireceğim diye de insanları sıkmayın.

Rekabet etmeyin, ekip olun

Belki de bu noktada söylenenlerden çok daha farklı ifadede bulundum. Evet rekabet etmeyin, her ne kadar rekabet gerektirecek bir işe sahipseniz bile bunu bir ekip çalışmasına dönüştürmek sizin elinizde. Hırslı olmak işiniz için iyi bir şeydir ancak dengeyi de iyi korumak lazım. Hırsınızı da bireylere değil işinizin daha iyi olması için sarf edin.

Arif Acar
Medusa Plus
Social Media Specialist

Yorum yok

Yorum Yaz: